Kazimierz Rochecki

Prof. Kazimierz Rochecki

Artysta malarz, rysownik, witrażysta i projektant wnętrz sakralnych.

Jest profesorem zwyczajnym.

Na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracuje od 1985 roku. Prowadzi pracownię witrażu na kierunku Malarstwo na specjalności Malarstwo w Architekturze.

Urodził się w Jaśle (Polska).

Jest autorem 42 wystaw indywidualnych, brał również udział w ponad 250 wystawach zbiorowych. Swoje prace wystawiał w kraju i za granicą m.in. w Niemczech, na Litwie, w Holandii, Francji, Ukrainie, Słowacji, Danii, USA Kanadzie. Zrealizował ponad 150 monumentalnych witraży oraz ponad 40 wielkoformatowych scen malowideł ściennych we wnętrzach sakralnych. Projektuje całościowo wnętrza sakralne – od sprzętów liturgicznych, po elementy małej architektury, nastawy ołtarzowe, witraże i polichromie.

Jego dzieła i realizacje znajdują się w obiektach sakralnych, muzeach, galeriach oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech, Holandii, Danii, Hiszpanii, Portugalii, Słowacji, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Kanadzie, USA, Brazylii, Japonii.

Kazimierz Rochecki za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany.

Jest współautorem i kuratorem przedsięwzięć artystycznych, wystawienniczych i wydawniczych upowszechniających kulturę i sztukę zrealizowanych wraz z żoną Mirosławą Rochecką, m.in.: Sześć edycji Forum Malarstwa Polskiego, Ars Principia, Projekt 966, Znaki Apokalipsy.

Wspólnie zrealizowali blisko 80 wystaw o znaczeniu ogólnopolskim i międzynarodowym oraz opracowali i przygotowali do druku kilkanaście publikacji o charakterze albumowym.

Kazimierz Rochecki Przykłady realizacji